Mehmed Kırkıncı Hocaefendi ebediyete uğurlandı

Vefat eden Nur cemaatinin önde gelen isimlerinden Mehmet Kırkıncı Hocaefendi ebediyete uğurlandı

 

Vefat eden Mehmet Kırkıncı Hocaefendi (88), Erzurum Narmanlı Camii'nde öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından Asri Mezarlık'taki aile kabristanında toprağa verildi. Kırkıncı Hocaefendi'yi ebediyete binler uğurladı.

Akciğer yetmezliği sonucu önceki gün Atatürk Üniversitesi Yakutiye Araştırma Hastanesi yoğun bakım servisinde vefat eden Mehmet Kırkıncı Hocaefendi için Narmanlı Camii bahçesinde tören düzenlendi. Hastane morgundan sabah saatlerinde alınan Hocaefendi'nin cenazesi, camiye getirildi. Cenaze namazını Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar ve Hizmetler Genel Müdürü Prof. Dr. Ali Erbaş kıldırdı.

Cenaze namazına Bediüzzaman Said Nursi'nin talebelerinden Abdullah Yeğin, Hüsnü Bayram ve Mehmet Fırıncı ağabeyler, Kırkıncı Hocaefendi'nin talebelerinden Roterdam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Akgündüz, Prof. Dr. Muzaffer Gülyurt, Prof. Dr. Alaattin Başar, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Selami Altınok, Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, yurt içi ve yurt dışından binlerce kişi katıldı. 

Mehmet Kırkıncı Hocaefendi'nin cenazesi

Prof. Dr. Akgündüz, cenaze namazı öncesinde teskiye konuşması yaptı. Akgündüz, ülkenin önemli bir alimini, değerini kaybettiğini söyledi. Kırkıncı Hocaefendi'nin talebelerinden Prof. Dr. Muzaffer Gülyurt, merhum Kırkıncı Hocaefendi'nin Risale-i Nurlar aracılığıyla gençliğin imanın kurtulmasına vesile olduğunu belirterek, "İslam aleminin Erzurumluların başı sağ olsun. Lise öğrencisiyken tanıdım muhterem Hocaefendi'yi. 50 yıldır hocamın feyzinden istifade etmeye çalıştık. Kendisi üniversite talebelerini ve gençlerin yetişmesi, imanlarının kurtarılmasına vesile oldu. Risaleleri açıklayarak insanlara ilmi noktasında aktardı, binlerce imanlı gencin yetimesine vesile oldu." diye konuştu. Mehmet Fırıncı ise Kırkıncı Hocaefendi'nin allame-i cihan olduğunu dile getirerek, "Allame-i cihan olarak kendisini risalelere vakfeden ve bütün ilmi amelini Risale-i Nur'un anlaşılmasına sarf etti. Takdiri ilahi, Cenab-ı Allah, hepimizi şefaatine nail eylesin." şeklinde konuştu.

Helallik istenmesinin ardından Kırkıncı Hocaefendi'nin tabutu, Büyükşehir Belediyesi'ne ait cenaze aracına konuldu. Cenazesi, Asri Mezarlık'taki aile kabristanında, kardeşi Musa Kırkıncı'nın yanında toprağa verildi.

 

 

 

Gösterim Sayısı: 1689 Son Düzenleme: Cumartesi, 05 Mart 2016 10:09
Haliliye Vakfı

Biz öyle bir hakikata hayatımızı vakfetmişiz ki, güneşten daha parlak ve Cennet gibi güzel ve saadet-i ebediye gibi şirindir.

Web site: www.haliliyevakfi.org.tr E-Posta Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Yorum Ekle

Tüm alanların doldurulması zorunludur. Yorumunuz, yönetici onayından sonra yayınlanacaktır.